Nejčastěji kladené otázky

 

Jak vysokou teplotu už je třeba srážet a jak?

Doporučujeme srážet horečku, až pokud přesáhne 38°C (38,5°C v zadečku). Ovšem je třeba zvážit další potíže dítěte: dráždivý kašel, bolest v krku nebo bolest zubů, kdy zejména léky s ibuprofenem mohou přinést užitek i při nižších teplotách. Dále: počítejte s tím, že dávkování na příbalových letácích je informační, je třeba dávky léků vztáhnout na váhu dítěte.  Bezpečné jsou dávky paracetamolu (Paralen, Panadol, Ben-u-ron, Mexalen,...) 15mg/ kg váhy a každou dávku, 3x - 4x denně. Ibuprofen (Nurofen, Brufen, Ibalgin,...) 20mg (1ml sirupu)/ kg váhy a den, tedy nejlépe děleno 3 dávkami. Pro příklad: batole s váhou 16,5kg může dostat 3x denně 250mg čípek Panadol nebo 3x denně 5,5ml sirupu Nurofen, přičemž léky lze podávat oba v 1 den, střídat, tedy můžete podat lék na teplotu bezpečně každé 3-4 hodiny, je-li to třeba. Vždy dbejte na dostatečný přísun chladných tekutin!  

Co dělat, když má dítě neštovice?

Pokud se vašemu dítěti objevují na trupu pupínky, z nichž některé se v průběhu dne podlévají do puchýřků, je prakticky jisté, že se o neštovice jedná, obzvlášť, pokud víte, že v předchozích 2-3týdnech někdo v jeho okolí neštovice měl. V takovém případě není nutná návštěva lékaře, naopak, vaše dítě je v tu dobu vysoce infekční a nemělo by bez předchozí domluvy se sestřičkou do žádné čekárny. Diagnozu potvrdí, pokud se pupínky a puchýřky rozšíří v průběhu dalších dnů na celé tělo včetně vlasů.

Můžete ale už při podezření v lékárně pořídit: Engystol - homeopatikum - zlepšuje průběh neštovic i hojení.  Pokud se nedočtete na krabičce, doporučené dávkování je:  nasadíte první 2h 1 tabletu každých 15 minut, dále budete podávat 3xdenně 1 (rozpustit v ústech). Pokud dítě kůže svědí, lze ulevit nasazením Fenistilu v kapkách (2kp/kg denně ve 3 dávkách)

Na pupínky: Zitenax nebo Sudocream nebo Tanno Hermal lotion, na afty v pusince (typicky k neštovicím patří) Tantum verde jako spray nebo kloktadlo u větších dětí.

Často není teplota v úvodu nemoci, ale nastupuje až v průběhu, na její srážení použijte přednostně Paralen nebo Panadol, samozřejmě v případě urputných teplot lze střídat s Nurofenem (Ibalginem... viz výše). Dbejte na klidový režim, dítě se nemá zpotit ani prochladnout,pozor na oblečení - jemné, nedráždivé.

V úvodu se doporučuje nekoupat, jen sprchovat a velmi opatrně sušit. Po zaschnutí pupínků do stroupků jsou naopak s výhodou koupele ve slabě růžovém roztoku manganistanu. Pak už místo protisvědivých mastí začnete kůži promazávat např. Bepathenem nebo jinou "hojivou" mastí nebo krémem.

Důvod vyhledat lékaře je: 1) pokud si nejste diagnózou jistí - v tom případě ale platí, že je třeba se předem se sestřičkou domluvit na návštěvě ordinace  

2) máte podezření na komplikace: ložiska na kůži hnisají, neštovičky zasahují oko, dítě má nezvladatelné teploty, bolest hlavy, zvrací, ...

3) je vhodné dorazit na kontrolu 8.-10.den od začátku výsevu. Opět se hlaste sestřičce, sice již dítěte není infekční, ale naopak snadno "nakazitelné"
  

Jaká jsou doporučená opatření při zvracení a průjmu?

Pokud dítě zvrací, základem léčby jsou sladké tekutiny podávané po lžičkách.  Je nutné zklidnit zvracení, cukr dítě potřebuje, aby se v těle netvořil aceton z lačnění, který zvracení zhoršuje. Sledujte močení a celkový stav. Léky proti případné teplotě upřednostněte ve formě čípků. Při průjmu: nasaďte probiotika (např.Laktobacílky, Biopron, Nutrolin-B,...), pokud ji dítě snese, je užitečná Smecta - zpravidla přináší značnou úlevu, ale nechutná moc příjemně. Z tekutin je vhodný černý čaj, opět oslazený, nejlépe Glukopurem (hroznový cukr). Pozor na dětské granulované čaje, některé jsou slazeny laktozou (mléčný cukr) a mohou zhoršit průjem. proto čtěte složení, vhodné jsou granuláty s glukozou nebo maltodextrinem. Nezávisle na příčině průjmu se výrazně zhoršuje trávení mléka, u závažnějších průjmů může mléko (mléčný cukr) vyvolat křečovité bolesti bříška až krvácení do stolice. Proto buď nedávejte mléko a mléčné výrobky, nebo pořiďte mléko dietní: Nutrilon low lactose nebo AL 110 od Nestlé. To lze podávat samotné nebo s nemléčnou rýžovou kaší nebo jako pudink. Pro větší děti je možné koupit bezlaktozové mléko např. v Intersparu pod značkou Freefrom. Z dietních potravin je vhodná rýže - může nahradit Smectu, dále banán, mrkev, brambory, jablečná přesnídávka. Pro kojená miminka není nutné kojení vysazovat, doporučuji "rýžový předkrm": 3-5 lžiček nemléčné rýžové kaše před kojením.


Co naopak můžeme dělat se zácpou?

Zácpa je problém, který děti hodně trápí. Vědí, že je bude bolet zadeček, stolici zadržují a pak je bolest o to větší. Když to nezvládnete, přidají se bolesti břicha, nechutenství, může začít i zvracet. Je třeba to léčit komplexně - nastavit celý "defekační" režim, to chce čas a trpělivost. 
Celý "rituál" je nejlépe podstoupit ráno, kdy je pro střevo přirozené pracovat.
1)snídat - hodně napít!
2)se snídaní podat Duphalac - koupíte v lékárně - nevstřebatelné ovocné cukry, které stolici změkčí - není to projímadlo
3) zavést čípek dobře namazaný Infadolanem nebo easylax (glycerin v ampulce) - ty čípky jsou důležitou součástí procedury - pomáhají předejít bolestivému zranění konečníku

4)provést míčkování - masáž bříška softbalovým míčkem ve směru hodin.ručiček, to bych Vám ukázala, až se stavíte. Ale v podstatě opakovaně "kreslíte" valivým pohybem na bříško spirálu.
5) dát bříšku čas - jít se obléknout, umýt zoubky,..., co jste zvyklí
6) za cca 20minut od té snídaně a zavedení čípku si sednout na WC nebo nočník. I když vypadne jen čípek, je to pro střevo nějaká akce.
Celou proceduru lze opakovat i třeba po obědě nebo po večeři, pokud je dítě zvyklé kakat v tuto dobu, ale ráno to má největší naději na úspěch

A ten úspěch je třba náležitě oceňovat!! :-)

K tomu je nutná úprava jídelníčku - vynechat nejen čokoládu, ale i rýži, bílé pečivo, knedlíky. Přidat ovoce (ideálně peckoviny), celozrné pečivo, kysané mléčné výrobky, ... Ale hlavně je nezbytně nutný dostatek tekutin - kolem 1,5l/den, jinak se stolice nezměkčí.


 

Co dělat, když dítě snědlo něco "jedovatého"?

Pokud dítě snědlo nebo vypilo cokoliv, o čem si myslíte, že může být zdraví nebezpečné a informace nejsou na obalu výrobku, můžete kontaktovat nepřetržitou službu Toxikologického informačního centra. Buď na telefonu 224 91 92 93 nebo elektronicky na www.tis-cz.cz

 

Kam se obrátit v případě úrazu?

Ve všední dny na Oddělení dětské chirurgie do cca 15h. Dále přebírá dětské pacienty Emergency "dospělé" chirurgie. S akutním úrazem se můžete na chirurgii vypravit přímo, není nutné doporučení například lékaře dětské pohotovosti.

Nenašli jste tu odpověď na vaší otázku, použijte kontaktní formulář  ZDE